מה זה פסיכודרמה


מה זה פסיכודרמה
בקבוצת פסיכודרמה אנחנו משתמשים בכלים מעולם המשחק, מבטאים את נפשנו בספונטניות ויצירתיות. 

הדגש להבנת הנפש, כנבנית, מתוך זרימה טבעית והרמונית וחיבור בלתי מופר אל מקור הזנה הכרחי, המצוי מחוצה לה, הקרוי "זולתעצמי". מקור הזנה זה, מספק את חומר הבנייה של הנפש. הכרה בסבל הקיומי שנוצר כתוצאה ממחסור בחומר הזנה נפשי אמפתי. בהעדר אספקה שוטפת של אמפתיה, אותו חומר חיוני לבניית העצמי הבריא, או בשל טראומות המשבשות חמורות את זרימתה הטובה והסדירה של אספקה זו, בנייתה של הנפש נפגעת בדרגות משתנות, בהתאמה לדרגות החומרה של ההפרעה שארעה.

הקבוצה הראשונה שפגשנו היא המשפחה שלנו, שם למדנו להכיר את עצמנו ואת ההתנהלות החברתית שלנו, באנגלית המילה FAMILY והמילה FAMILIAR באות מאותו השורש. המרחב הזה הוא המקום בו נעשו "קלקולים" ובו ניתן לעשות "תיקונים". זהו מרחב פוטנציאלי שמאפשר לנו להרחיב את המודעות שלנו וליצור תודעה חדשה.

זהות עצמאית נטולת תלות והתניות, ותחושת ערך עצמי וביטחון עצמי, כרוכים בגילוי יסודות עמוקים. אפשר להשיג את כול מה שנחוץ לנו, בעזרת רתימת כוח הרצון והכוונתו אל העצמי האמיתי שלנו. זאת מהות עמוקה הנחשפת לאט. לפתע מגיחה לחיינו תובנה אחרי תובנה, נוצרת חמלה, מתחילה תנועה תודעתית חדשה שמוצאת מקום בתוכנו, מחוללת שינוי באישיותנו, בבחירות שלנו, בסביבה החברתית שלנו, יוצרת שקט פנימי וחוויה של חיים עם ערך ומשמעות.

רוצים לחולל שינוי בחייכם, זקוקים לתובנות, להתבוננות חדשה, לאהבה עצמית, לניקוי תחושת אשמה, בושה, להכרה בכאב, לתמיכה, לטיפוח האיכויות שלכם, לליווי צמוד כדי לא להרגיש את בודדים, לתחושת ביטחון בעולם מאתגר. הצטרפו למסע המופלא בשמורת הטבע הכי מורכבת שיש, שמורת הנפש שלכם, בשבילי הפסיכודרמה, בשבילכם .

המפגשים נערכים הן באופן פרטי והן בקבוצות. לקבוצה נבחרים אנשים בהתאמה מוקפדת, נפגשים אחת לשבוע למשך 3 שעות, לקבוצת עבודה מעמיקה, בתנאי מעבדה (זאת אומרת שזו אינה קבוצה חברתית, אלא ממוקדת מטרה) המפגשים מקיימים בנס ציונה.
ארגונים: ד"ר יעקוב לוי מורנו רופא פסיכיאטר המציא את הפסיכודרמה והסוציומטריה, פרו"פ סירוקה תלמידו, פיתח את הכלי הסוציומטרי, למדידה ממשית, קונקרטית ,נצפית, מורכבת ומרתקת, של הפער בין הרצוי למצוי. הכלי נמצא בשימוש במוסדות הביטחון, ועסקים לשם אבחון איכויות, וחוזקות וגיבוש חברתי.

התהליך יוצר איכות עבודה עמוקה, שמאפשרת להשתחרר מתוך הכלא של הביוגרפיה האישית כאדם הנעול בתוך פצעיו ובדידותו, ונידון לחרדה תמידית. המשמעות של ההכרה בקשרים המחברים בין בני אדם, מאירה את מלוא פוטנציאל החיים המצוי בו, מעוררת שיתוף פעולה, בחמלה ונדיבות. זה הוא עולם חברתי מעבר לפצעי הביוגרפיה האישית שלו, מעבר לכאב התסכול וההחמצה, מעבר לנפרדות ולבדידות.